A kao ARABIKA

KNJIGA KAVE

Arabika – tradicionalna kava

dve-vrste-arabica-i-robusta

POVIJEST

Prvi pisani zapis o kavi od prženih zrna kave potječe od arapskih znanstvenika koji su napisali da im je bila korisna u produljenju radnog vremena.

RASPOSTRANJENOST I STANIŠTE

Proizvodnja kave arabika u Indoneziji započela je 1699. godine širenjem jemenske trgovine.

Tipična za jugozapadno gorje Etiopije, kava arabika sada je rijetka u Etiopiji, dok su druge autohtone vrste zamijenile proizvodnju.

Kava arabika također se nalazi na planini Marsabit u sjevernoj Keniji, ali nije jasno da li doista izvorno raste tamo ili su je zasadili.

UZGOJ I UPOTREBA

Stabla je teško obrađivati ​​i svako stablo može proizvesti od 0,5 do 5,0 kg suhog zrna, ovisno o individualnom karakteru stabla i klimi te sezone.
Najvrijedniji dio je zrno iznutra.
Svaka bobica sadrži dvije lokule koje sadrže zrno.
Zrna kave zapravo su dvije sjemenke unutar ploda; ponekad u plodu na vrhovima grana raste treće sjeme ili jedno sjeme zrna.
Ovo je sjeme prekriveno dvjema opnama; vanjski se naziva “pergamentni kaput”, a unutarnji “srebrna koža”.

Na Javi se drveće sadi u svako doba godine i bere se tijekom cijele godine. Međutim, u dijelovima Brazila drveće ima “godišnje doba” i bere se samo zimi.
Biljke su osjetljive na oštećenja u tako lošim uvjetima uzgoja kao što je hladno ili tlo s niskim pH, a također su osjetljivije na štetnike od biljke robuste.

*Drvo kave prvi je put doneseno na Havaje 1813. godine, a počelo se intenzivno uzgajati oko 1850. godine.
Ranije se uzgajao više nego danas, posebno u Koni, a nastavlja se nakon uzgoja na mnogim područjima.
U šumskim rezervatima Udawattakele i Gannoruwa blizu mjesta Kandy, Šri Lanka, grmlje kave također je problematična invazivna vrsta.

*Očekuje se da bi moglo doći do srednjoročnog iscrpljenja autohtonih populacija arabike, zbog projiciranog globalnog zatopljenja, na temelju IPCC modeliranja.
Klimatske promjene – porast temperature, duže suše i prekomjerne kiše – prijete održivosti proizvodnje kave arabika, što dovodi do pokušaja uzgoja novih sorti u uvjetima koji se mijenjaju.

Gurmanske kave su gotovo isključivo visokokvalitetne blage sorte kave arabika, a među najpoznatijim zrnima kave arabika na svijetu su ona sa jamajčanske Modre planine, kolumbijskog Suprema, Tarrazúa, Kostarike, gvatemalske Antigve i etiopskog Sidama.

 

  • Arabici treba približno sedam godina da potpuno sazrije.
  • Kava arabika čini dvije trećine svjetske proizvodnje kave.
  • Biljka je prilično osjetljiva i zahtjeva intenzivniju njegu od robuste.
  • Zrno ima izduženi jajoliki oblik, zeleno-plave boje i obilježen plitkom vijugavom brazdom.
  • Njihovo idealno stanište je između nadmorske visine od 600 do 2000 metara: što je veća nadmorska visina, to je kvaliteta zrna bolja.
  • Arabika sortu zovemo i ‘planinska kava’ jer se uzgaja na visinskim plantažama.
  • Najveći uzgajivači kave arabika su zemlje Južne i Srednje Amerike, ali izvrsna kvaliteta nalazi se i u nekim područjima Afrike i Azije.
  • Kava arabika vrlo je aromatična, mirisna, slatka i blago kisela.

 

Pogledajte Monoi ponudu Lavazza kave u shopu;

https://monoi.hr/product-category/kava-u-zrnu/